logotype logotype
language
close
search
close
close
menu
  • Startsida
  • Senaste nytt
  • Forskning
  • Publikationer
  • Satellitprojekt
  • Nyhetsbrev
  • Om Blå mat
  • Kontakt
Linkedin

Sök

Choose language

    • English

Se webbinariet ”Förbättrade förutsättningar för ett hållbart vattenbruk?”

Under maj och juni 2025 beslutade riksdagen om två propositioner som innebar nya förutsättningar för vattenbruksnäringen och berörda myndigheter. 18 juni, dagen efter det andra beslutet, anordnade Blå mat ett webbinarium med Jonas Kyrönviita, doktor i offentlig rätt och expert i regelförenklingsutredningen som låg till grund för den ena propositionen. I webbinariet, som gav en unik inblick i vad lagändringarna kan innebära för framtidens vattenbruk i Sverige, medverkade också representanter för näringen, Jordbruksverket och Länsstyrelsen.

Nu kan du se webbinariet i sin helhet, med undertexter på svenska. Om du vill få inbjudningar till framtida webbinarier kan du skicka ett mail till info@bluefood.se, så hör vi av oss.

Konsortiet

KTH Chalmers Göteborgs universitet SLU Uppsala universitet IVL, Svenska Miljöinstitutet RISE Research Institutes of Sweden Innovatum Science Park Axfoundation Matfiskodlarna Sverige AB Orkla Foods Sverige

Huvudfinansiärer

Formas Västra Götalandsregionen

Sociala medier

Linkedin

Kontakt

info@bluefood.se
This site uses cookies.
I accept