
The Access Forum 2024 – Blå mat organiserar tema om vattenbruk
I juni 2024 anordnas konferensen The Access Forum 2024 i Sverige. Plattformen Access – The Academic Collaboration Chile Sweden – är som namnet antyder en mötesplats med ambitionen att stärka de akademiska relationerna mellan Sverige och Chile. 2022 anordnades det första Access Forum i Chile och den här gången blir alltså Sverige mötesplats för forskare i en mångfald av discipliner.
Blå mat kommer att vara med och organisera forskningstemat 9 ”Sustainable Aquatic Food and Biomaterial Production; Relevance of Aquaculture Diversification” tillsammans med chilenska forskare. Blå mats ordförande Kristina Snuttan Sundell, Göteborgs universitet är svensk forskningsledare för temat. Även SLU och KTH är engagerade i Access Forum 2024. Både de tre universiteten och flera av Blå mats medfinansiärer och parter kan komma att bli mål för studiebesök inom ramen för konferensen.
Så här beskrivs forskningstemat på konferensens webbplats:
Sverige, ett framväxande vattenbruksland, och Chile, ett väletablerat vattenbruksland, står inför liknande framtida utmaningar för sektorns hållbarhet. För att nå detta är nyckelpunkterna diversifiering av vattenbruket både vad gäller arter, tekniska innovationer och strategier för cirkulär ekonomi för att förbättra hållbarheten. Målet med den tematiska workshopen är att intensifiera det bilaterala arbetet med diversifiering och hållbarhet inom vattenbruket, fördjupa befintliga samarbeten, främja nya partnerskap, underlätta studentutbyten, utveckla gemensamma forskningsförslag och erbjuda gränsöverskridande kurser.